Facebook Twitter YouTube
 


Tournament Umpires

The following is a list of New Zealand umpires (showing expired qualification in red).
Instructors and Coaches can use this list to approach other clubs to 'borrow' an official if they do not have the required ratio of competitors to officials (10-1).
Umpires can use this to check their qualifications and when they last did a course. National Qualifications are re-newable every 3 years.

Please check this list and if you see any errors click here to let us know. If you no longer wish to be listed as an umpire please also let us know.
Note: Certificates are no longer issued for umpires qualifications, and this list serves as proof of qualifications.

Umpires are classified into the following 2 categories:

iTKD Qualifications:
B Grade: Qualified to umpire at all NZ tournaments (black belts)
C Grade: Qualified to umpire at local tournaments (coloured belts)

( A grade is now only for ITF Umpires).
Prior 'B' grades have been re-labelled 'C', prior 'A' and 'P' grades have been re-labelled 'B'. )


International Qualifications:
ITF A Grade: Qualified to umpire at International Championships
ITF B Grade: Qualified to umpire at National Championship

As at March 23, 2017
ITFNZ UMPIRES LIST The list shows the following columns: -- Old Quals --
Region
Club
Name
ITKD
Qualification
ITF
International
Qualification
Date of last
course attended
Auckland North
Hart Taekwon-Do
Michelle Cagney
B
01/05/2016
Barry Hart
B
-
14/11/2015
Debbie Hart
B
B
01/05/2016
Jessie Hart
B
14/11/2015
Claire Iszard
B
14/11/2015
Bianca Koper
C
17/05/2014
Dominik Koper
C
17/05/2014
Andrey Kukharenkov
C
17/03/2013
Mr Timothy Andrew Watling
B
01/05/2016
Shenea Whakarau
C
11/09/2016
Mr Kai Wu
C
17/05/2014
Hwarang-Do Whangaroa
Lester Bramley
C
30/08/2014
Mrs Kaye Martin
C
30/08/2014
Ron Martin
C
30/08/2014
Caleb Rouse
B
01/05/2016
Toni Rouse
B
01/05/2016
Tracy Rouse
B
01/05/2016
Roman Scholl-Latour
B
30/08/2014
Seida Scholl-Latour
B
30/08/2014
Kevin Tauroa
C
30/08/2014
Molly Tauroa
C
30/08/2014
Kaleb Zivkovich
C
30/08/2014
Ji Shin Kerikeri
Mr Murray Corr
C
30/08/2014
Regan Corr
C
30/08/2014
Ms Samantha Couling
C
25/03/2006
Tim Couling
B
01/05/2016
Bradley Greenwood
C
30/08/2014
Joshua Harris
C
27/11/2010
Mr Michael Horsman
C
30/08/2014
Mr Joshua McLean
C
30/08/2014
Andrew McNaughton
C
10/04/2010
Ji Shin Royal-Oak TKD
Hung Nguyen
B
B
14/11/2015
Damon Williams
C
29/03/2009
Jungshin Glenfield
Matthew Davey
C
17/03/2013
Baik-Soo Kim
C
17/03/2013
JonPaul Lamberton
C
17/05/2014
Michael Peetz
C
17/05/2014
Alex Perkins
C
17/03/2013
Jungshin Red Beach
Ms Emma Pygott
C
17/03/2013
Mr Vince Pygott
B
A
01/05/2016
Vinusvasthikan Vijayakumaran
B
01/05/2016
Jungshin Stanmore Bay
Mrs Shirley Pygott
C
17/03/2013
Paul M Glendowie
Mr Mark Banicevich
B
A
01/05/2016
Mrs Michelle Banicevich
C
25/03/2006
John Dunningham
C
17/03/2013
Ben Linstone
C
17/05/2014
Hamish Robson-Wright
C
17/05/2014
Mr Robert John Stevens
C
17/03/2013
Duncan Styles
C
14/06/2008
Remuera Taekwon-Do
Morgan Bowler-Parkin
C
24/05/2014
Mr Peter Graham
B
A
17/03/2013
Murray Greig
C
17/03/2013
Kevin Joe
B
B
18/02/2013
John Matsuoka
B
-
17/03/2013
Kevin Matsuoka
B
01/05/2016
Christopher Spiers
C
17/05/2014
Tamaki Taekwon-Do Academy
Nicola Beuth
B
01/05/2016
Andrew Moore
B
01/05/2016
Mr Bjarne Morris
C
17/03/2013
Angad Nayyar
C
17/04/2010
Joshua Neary
B
01/05/2016
Thu Nguyen
B
B
18/02/2013
Jason O'Neill
B
01/05/2016
Louise O'Neill
C
17/03/2013
Chanthie Thach
C
17/03/2013
Mr Fred Tooley
C
17/03/2013
Bek Whitlock
B
01/05/2016
Team Legacy Mt Albert
Jacqueline Geurts
B
01/05/2016
Phillipa Henry
C
17/05/2014
Row Hope
C
17/05/2014
Mark Trotter
B
B
01/05/2016
Courtney Weir
C
17/05/2014
Warrior Taekwon-Do
Steve Milne
C
17/05/2014
Sonya Robinson
B
01/05/2016

 

ITFNZ UMPIRES LIST The list shows the following columns: -- Old Quals --
Region
Club
Name
ITKD
Qualification
ITF
International
Qualification
Date of last
course attended
Central Districts
Dragons Spirit Wanganui
Darren Andrews
B
A
01/05/2016
Mrs Lucia Wahren
C
23/03/2013
Graham Walshe
C
10/06/2012
Guardians TKD
Ronan Gallagher-Forbes
C
24/05/2014
Mrs Caitlin Robinson
C
23/03/2013
Mr Carl Robinson
B
A
01/05/2016
Ian Yen
C
11/09/2016
IPC Taekwon-Do Club
Alistair Stevens
C
10/06/2012
RTR Taekwon-Do Hastings
Master Graeme Rounthwaite
B
A
01/05/2016
RTR Taekwon-Do Taradale
Joy Mackenzie
C
14/03/2015
Mrs Trish Rounthwaite
B
A
01/05/2016
Salton TKD Academy Horowhenua Branch
Miss Brenna Greene
C
11/09/2016
Mrs Philippa Hakaraia
C
04/05/2014
Bree Hooper-Whiti
C
11/09/2016
Kees Hooper-Whiti
C
11/09/2016
Te Nawe Hooper-Whiti
C
04/05/2014
Master Jackson McIvor
C
11/09/2016
Callum Mitchell
C
11/09/2016
Connor Mitchell
C
14/03/2015
Mark O'Neill
C
04/05/2014
Miss Gina Oliver
C
11/09/2016
Fiona Parrant
C
23/03/2013
Steven Parrant
C
04/05/2014
Master Andrew Salton
B
A
18/02/2013
Janae Whakarau
C
11/09/2016
Miss Shaniah Whakarau
C
11/09/2016
Tiani Whakarau
C
11/09/2016
Southern Cross TKD Academy
Matt Bowden
C
23/03/2013
Nathan Bowden
C
08/03/2010
Megan Bramley
C
17/03/2013
Richard Burr
B
01/05/2016
Mr Michael Davis
C
24/05/2014
Mr Richard Forder
B
B
17/03/2013
Mr Lawrence Mantjika
B
23/03/2013
Elizabeth Martin
C
24/05/2014
Alex Petrovich
C
23/03/2013
Michael Searle
C
24/05/2014
Morgan Searle
C
09/08/2014
Shane Searle
C
24/05/2014
Timothy Searle
C
24/05/2014
Minette Steyn
B
B
17/03/2013
Strike Force TKD Academy Waikanae
Gregory Christie
C
04/05/2014
Taekwon-Do Cubs
Carolyn Baigent
C
23/03/2013
Tom Biggs
C
11/09/2016
Caleb Cherrington
C
04/05/2014
Luke Cherrington
C
31/05/2009
Rose Cherrington
B
A
23/03/2013
Michael Conway
C
04/05/2014
Miss Michaela Conway
C
11/09/2016
Master Samuel Hanson
C
11/09/2016
Miss Taylor-maree Jensen
C
11/09/2016
Mr Rhys Williams
C
11/09/2016
Master Cruise Wilton
C
11/09/2016
Cassie Yates
C
11/09/2016
Dan Yates
C
04/05/2014
Tiger Taekwon-Do
Michael Lowe
B
01/05/1999

 

ITFNZ UMPIRES LIST The list shows the following columns: -- Old Quals --
Region
Club
Name
ITKD
Qualification
ITF
International
Qualification
Date of last
course attended
Counties Manukau
Calibre Taekwon-Do Hauraki Plains
Jon Sawden
B
30/08/2003
Dragons Spirit Papatoetoe
Kurt Bagby
C
17/05/2014
Brendan Doogan
B
B
01/05/2016
Simran Kumar
C
19/09/2015
Don Leong
C
B
09/03/2010
Kristy Leong
C
B
18/02/2013
Mitchell Leong
C
24/04/2005
Angel McCreedy
C
17/03/2013
Afi Meleisea
C
24/04/2005
Courtney Meleisea
C
B
18/02/2013
Robert Meleisea
C
24/04/2005
Phillip Moore
C
17/04/2010
Mr Matthew Pilcher
C
17/03/2013
Ashley Porter
C
17/03/2013
Noel Porter
C
17/03/2013
Mr Kane Raukura
B
A
09/03/2010
Paora Tukapua
C
27/04/2012
Winston Etekia Tupou
C
17/03/2013
David Wu
C
20/03/2004
Eastern (ITF) Howick
Mr Jonathan Barrett
C
20/03/2004
Ivan Ho
C
23/03/2013
Damion Keeling
C
17/03/2013
Fery Tjandra
B
B
17/03/2013
Naomi Tjandra
B
17/03/2013
Mr Shaun Tolley
B
A
09/03/2010
Eastern Taekwon-Do
Master Mahesh Bhana
B
A
01/05/2016
Alan Cooper
C
17/03/2013
Dylan Cooper
C
17/03/2013
Richard Hastie
C
19/09/2015
Florinda Petterson
B
01/05/2016
Infinity Papakura
Jackie Bebbington
B
01/05/2016
Fran Marshall
C
17/03/2013
Mr Steve Pellow
B
B
17/03/2013
Ji Shin Maraetai
Victor Gilpin
C
17/05/2014
Brett Kimberley
C
-
17/06/2007
Stijn Tissink
C
11/09/2016
Paul M Ardmore
Sei Brown
B
01/05/2016
Paul M Papakura
Riana Brown
C
17/05/2014
Sean Carver
B
B
01/05/2016
Mark Davies
C
20/03/2016
Ms Kirsten Eady
B
B
18/02/2013
Glen Harding
B
-
14/11/2015
Master Paul McPhail
B
A
18/02/2013
Kishan Mistry
C
14/06/2008
Brittney Munro
B
01/05/2016
Dominic Pallin-Simmonds
C
19/09/2015
Kiefer Pallin-Simmonds
C
19/09/2015
David Parker
B
-
17/03/2007
Vienna Parker
C
07/05/2011
Ms Amelia Perry
C
14/06/2008
Bryan Reynolds
B
01/05/2016
Keith Speck
C
17/05/2014
Melissa Timperley
C
B
18/02/2013
Jordyn Tuhiwai
C
19/09/2015
Kerry Tuhiwai
B
01/05/2016
Brice Valles
B
B
01/05/2016
Wedaad Waja
B
01/05/2016
Niketa Wells
B
18/02/2013
Kerry Wharerau
B
01/05/2016
Carmen Yip
B
01/05/2016
Paul M Waiau Pa
Michael Archer
C
17/05/2014
Ms Elizabeth Clencie
C
-
17/06/2007
Gregory Clencie
C
30/08/2003
Mera Horton
C
-
17/06/2007
Master Jack Morrison
C
19/09/2015
Tribal Taekwon Do
Aidan Campbell
C
22/10/2011
Joshua Campbell
C
22/10/2011
Ms Natasha Iotua
B
-
22/10/2011
Richard Iotua
B
A
01/05/2016
Xtreme Martial Arts Academy
Luke Thompson
B
18/09/2005

 

ITFNZ UMPIRES LIST The list shows the following columns: -- Old Quals --
Region
Club
Name
ITKD
Qualification
ITF
International
Qualification
Date of last
course attended
Midlands
BOP TKD Academy
Andrew France
B
01/05/2016
Mr John Hare
C
16/04/2000
Craig Hart
C
15/05/2011
Master James Rimmer
B
A
01/05/2016
Hamilton
Charlotte Blackwell
C
07/07/2009
David Blackwell
C
07/07/2009
Mary Daborn
B
-
17/04/2016
Miss Sophie Daborn
C
17/04/2016
Caroline Dee
C
07/05/2011
Grant Eccles
B
A
01/05/2016
Paul Mazai
C
17/04/2016
Petronilla Mazai
C
17/04/2016
Rufaro Mazai
C
17/04/2016
Ms Ashleigh Phillips
C
07/07/2009
Mr Scott Simpson
C
17/04/2016
Mr Duncan Smith
C
17/04/2016
Hwa-Rang Tauranga
John Emett
C
04/05/2013
Toby Langdon
C
17/04/2016
Fiona Simmonds
C
04/05/2013
Christine Young
B
A
01/05/2016
Master D iTKD Cambridge
Mr Wayne Blackwood
C
27/04/2012
Master Evan Davidson
B
A
18/02/2013
Silla TKD
Lou Black
C
04/05/2013
Maddison Black
C
27/04/2012
Gwyn Brown
B
A
01/05/2016
Andrew Craig
C
27/04/2012
Frances LLoyd
C
04/05/2013
Morgan Lloyd
B
01/05/2016
Mark Pettit
C
15/05/2011
Rosemary Pettit
B
14/11/2015
Shaun Skedgwell
B
B
01/05/2016
Taine Williams
C
09/08/2014
Vivienne Wood
C
04/05/2013
Te Karaka Taekwon-Do
Doug-Junior Baty
C
06/08/2016
Claudia Cale
C
06/08/2016
Kevin Cale
B
06/08/2016
Sally Cale
B
06/08/2016
Oliver Davies
C
06/08/2016
Mr Roger Davies
C
06/08/2016

 

ITFNZ UMPIRES LIST The list shows the following columns: -- Old Quals --
Region
Club
Name
ITKD
Qualification
ITF
International
Qualification
Date of last
course attended
South Island
Halswell Taekwon-Do
Tomonori Shibata
B
14/11/2015
Nicola Tse
B
14/11/2015
International Taekwon-Do Riccarton
Miss Leah Albrow
C
19/03/2016
Mr Vincent Brockerhoff
C
19/03/2016
Mr James Bryant
C
19/03/2016
Peter Gudsell
B
01/05/2016
Mr Kris Herbison
B
A
01/05/2016
Mrs Jane James
C
19/03/2016
Miss Polly James
C
19/03/2016
Miss Rylee James
C
19/03/2016
Mr Jin Su Kim
C
14/03/2015
Miss Lynn Kim
C
19/03/2016
Miss Emily Oliver
C
14/03/2015
Miss Hoby Razafindrakoto
C
19/03/2016
Miss Aislinn Rogers
C
19/03/2016
Miss Mary Sese
C
14/03/2015
Miss Colette Ting
C
19/03/2016
Mr Calum Woodill
C
31/05/2009
Mosgiel TKD
Dion Bennett
C
20/03/2016
Mr Robert Mark Brown
C
20/03/2016
Lachlan Ellis
C
20/03/2016
Miss Stella Hansen
C
20/03/2016
Jason Harding
C
10/08/2014
Ms Viv Holmes
C
10/08/2014
Miss Hannah Mooney
C
20/03/2016
Master Scott Mooney
C
20/03/2016
Nelson International Taekwon Do
Garth Crosbie
C
09/08/2014
Lorraine Eade
C
23/03/2013
Glen Kenny
C
25/09/2010
Mr Joshua Simms
C
09/08/2014
Aidan Wells
C
09/08/2014
Mr Dennis Wells
C
09/08/2014
Mr Aaron Williams
C
09/08/2014
Otago University TKD
Susan Pelechek
C
20/03/2016
Pulse Taekwon-Do
Helen Caley
B
14/11/2015
Mani Depree
C
19/03/2016
Timothy Ellis
C
14/03/2015
Luke Jackson
C
23/03/2013
Riley Jackson
C
23/03/2013
Angela Oliver
C
20/08/2016
Craig Oliver
C
23/03/2013
Mr Clive Stanton
C
14/03/2015
Threshold Taekwon-Do
Ms Darcy Baldwin
C
20/03/2016
Mark Baldwin
C
20/03/2016
Mr Max Baldwin
C
20/03/2016
Ms Tegen Baldwin
C
20/03/2016
Hayden Breese
B
20/08/2016
Mr Hamish Duncan
C
25/09/2010
Louis Whitburn
C
20/03/2016

 

ITFNZ UMPIRES LIST The list shows the following columns: -- Old Quals --
Region
Club
Name
ITKD
Qualification
ITF
International
Qualification
Date of last
course attended
Wellington
Berhampore TKD
Logan Braakhuis
C
04/05/2013
Robert Braakhuis
C
20/03/2016
Ms Jade Love
C
04/05/2013
Chris Morton
C
20/03/2016
John Raptis
C
20/03/2016
Alois Vogt
B
17/05/2014
Georgia Vogt
C
20/03/2016
Ian Walton
B
17/05/2014
Kyla Walton
C
20/03/2016
Lena Walton
B
25/07/2004
Kapiti Coast TKD
Edmund Gregg
C
04/05/2013
Ms Patricia Simmons
C
14/03/2015
Chris Woodill
C
04/05/2014
Suzanne Woodill
C
04/05/2014
Khandallah TKD
James Brown
C
20/03/2016
Sheryl Chase
B
01/05/2016
Dylan Johnston
C
20/03/2016
Richard Lavin
B
26/03/2005
Duane Meek
C
13/06/2009
Miss Paige Raemaki
C
20/03/2016
Wei Ren
C
20/03/2016
Kazzeus Ruaporo Ngatuakana
C
20/03/2016
Tamara Ruaporo Ngatuakana
C
20/03/2016
Adam Saunders
B
01/05/2016
John Van Gorp
B
01/05/2016
Simon Williams
C
20/03/2016
Brittany Young
C
22/05/2010
Hayley Young
C
22/05/2010
Samantha Young
C
11/10/2014
Legacy Taekwon-Do
Anita Broczek
C
04/08/2012
Mr Lance Brunton
C
15/06/2002
Mrs Jine Saba
B
24/04/1999
Masterton Taekwon-Do Club
Simon O'Hara
C
22/05/2010
Daniel Real
C
20/03/2016
North Wellington
Nicholas Lee
B
01/05/2016
David Lo
B
B
18/02/2013
Shannon Ryan
B
17/05/2014
Ms Karen Taylor-Thompson
C
04/05/2013
Pil Sung Taekwon-Do
Angus Cotton
C
17/05/2014
Elizabeth Cotton
C
11/10/2014
Craig Hannah
B
01/05/2016
Mr Lyle Johnston
C
20/03/2016
Rebecca Johnston
C
11/10/2014
Zoe Jones
C
20/03/2016
Mr Sean Lukken
C
11/10/2014
Master Graham Patterson
B
A
01/05/2016
Suzanne Patterson
B
A
01/05/2016
Shane Rogers
C
20/03/2016
Porirua ITF
Ms Jean Chapman
C
02/08/2008
Mr Peter Chapman
C
20/03/2016
Mr Thomas Chapman
C
22/05/2010
Rico Tyrrell
C
20/03/2016
Mr Willie Tyrrell
C
20/03/2016
Spirit Taekwon-Do Kelburn
Dennis Burns
C
20/03/2016
Mr Simon Lloyd-Evans
B
04/05/2013
Jake Pearson
B
04/05/2013
Spirit Taekwon-Do Kids Brooklyn
Aidan Mason-Mackay
C
17/05/2014
Mrs Helen Miller
C
13/03/2005
Spirit Taekwon-Do Newlands
Kayden Borchowsky
C
20/03/2016
Louise Chan
B
04/05/2013
Miss Hollie Gillum-Taylor
C
20/03/2016
Brett Kraiger
B
A
20/03/2016
Master Henri Le Roux
C
20/03/2016
Mr Juan le Roux
C
20/03/2016
Master Miko Manlalo
C
20/03/2016
Ronan Nava
C
20/03/2016
Scott Sutherland
B
B
17/04/2016
Darren Ward
B
A
01/05/2016
Mr James Woolf-Ben-Avraham
C
11/09/2016



International Taekwon-Do Federation
Home | About Taekwon-Do | How to Join | Locations | News | Events | HP | Merchandise | Reference
Contact Us  Sponsors  Parents  Kids  Related Sites  Governance  Sign In 
Terms & Conditions : Privacy : © 1996 - 2017 International Taekwon-Do Foundation of New Zealand. Please do not re-publish material without permission.